Wschodoznawcy o postradzieckiej kulturze

Fotografia w nagłówku
II Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Wschodoznawcza „Kultura na obszarze postradzieckim”
II Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Wschodoznawcza „Kultura na obszarze postradzieckim”

II Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Wschodoznawcza „Kultura na obszarze postradzieckim” odbyła się 17-18 września na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców działające przy Instytucie Wschodnim.

Konferencja Wschodoznawcza

Konferencja przyciągnęła wielu młodych badaczy postradzieckiego Wschodu z ośrodków krajowych jak i zagranicznych. Mimo że tematyka ograniczona została do zagadnienia kultury, to referaty, które przedstawiono, pokazały jak złożonym i interdyscyplinarnym jest to pojęcie. Obok wystąpień dotyczących sportu, twórczości ulicznej, muzyki czy dziedzictwa kulturowego, pojawiły się prace poświęcone często trudnej tematyce mniejszości, tożsamości i migracji. Długotrwałe dyskusje jeszcze bardziej utwierdziły organizatorów, że wiele tematów z dziedziny nie tylko kultury krajów postradzieckich ciągle wymaga uwagi, a wiele kwestii, mimo że od upadku ZSRR minęło 27 lat wciąż budzi kontrowersje.

Zobacz: Razem dla ratowania zabytków

Konferencja Wschodoznawcza

 

Przy okazji Konferencji otwarta została wystawa fotograficzna „Wschodo na Wschodzie”, która podsumowuje projekty naukowo-badawcze Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców odbyte od wiosny 2017 do lata 2018 roku. Były to wyjazdy na Ukrainę, do Rosji, Mołdawii i Gruzji. Efekt tej pracy można będzie prze około dwa tygodnie podziwiać w holu głównym Wydziału Historycznego UAM.

Nauka Wydział Historyczny