Noblista na Wydziale Chemii

Laureat Nagrody Nobla z 2016 roku, profesor Ben L. Feringa wygłosił dzisiaj (21.06) wykład otwarty na Wydziale Chemii UAM.  W swojej prezentacji opowiedział m.in. o swojej podróży w świat chemii molekularnej, a przede wszystkim o tym, jak pytania fundamentalne oraz molekularne piękno, prowadziły go przez nią.

Profesor Ben L. Feringa Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymał za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych". Jego zainteresowania naukowe obejmują między innymi stereochemię, syntezę organiczną i katalizę asymetryczną. Znany jest jednak przede wszystkim jako człowiek, który doprowadził do opracowania pierwszego jednokierunkowego molekularnego silniczka napędzanego światłem UV, a później również molekularnego auta  (nanosamochodu), napędzanego przez impulsy elektryczne.

 

Prof. Ben L. Feringa jest współautorem ponad 800 prac cytowanych blisko 50 000 razy. Poza Nagrodą Nobla otrzymał m.in. prestiżowe nagrody Spinozy (2004 r.) i Humboldta (2012 r.). Polskie Towarzystwo Chemiczne uhonorowało naukowca najwyższym odznaczeniem, jakim jest Medal Marii Skłodowskiej-Curie.

Nauka Wydział Chemii