LEM w Collegium Maius

To nie science fiction choć patronuje mu Stanisław LEM. Właśnie otwarte zostało, na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema. Jedne z niewielu takich miejsc na Uniwersytecie, gdzie zgromadzony sprzęt, nowe technologie mogą wprawić, że poczujemy się nieswojo.

Od 4 kwietnia w pokojach 422 i 423 na czwartym piętrze Collgium Maius dostępny jest wysokiej klasy sprzęt audiowizualny: komputery, kamery, głośniki, oświetlenie a także specjalistyczne oprogramowanie. Wyposażenie służyć ma pracownikom naukowym w nagrywaniu wykładów (z wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem) a także ułatwić przygotowanie prezentacji, grafiki. Ale na tym nie koniec w Laboratorium można przećwiczyć pierwsze wystąpienie przed kamerą a także np. zdigitalizować płytę winylową lub VHS. Dzięki okularom VR przeniesiemy się w wirtualną rzeczywistość. Stąd już naprawdę niedaleko do powieściowego świata Stanisława Lema.   

Jak mówi Krystian Koźbiał dzisiaj wiedza powinna być popularyzowana wielokanałowo,  również za pośrednictwem nowych mediów. Takie możliwości daje nam dzisiaj internet. Dlatego tak ważne jest profesjonalne przygotowanie nagrań z wykładów, filmików promocyjnych czy choćby zwyczajnych prezentacji. Wszystkie te materiały udostępniane w sieci, na platformach e-learningowych, ale nie tyko, będą popularyzowały badania prowadzone na UAM.

Jak się dowiedzieliśmy pod koniec roku w oficjalnej uroczystości otwarcia Lema udział weźmie syn Stanisława Lema - Tomasz.

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej